Uyumlu SGK Borçlusu (İşveren) Nasıl Borç Öder?

Uyumlu SGK Borçlusu (İşveren) Nasıl Borç Öder?
Uyumlu SGK Borçlusu (İşveren) Nasıl Borç Öder?

SGK borç yapılandırması, prim borçları ödemesi pek çok düzenleme ile yapılıyor. Uyumlu SGK borç ödemesi nasıl oluyor?

Evet, merak edilen uyumlu SGK borçlusu nasıl borç öder sorusunun yanıtı kapsamında detaylar sunuluyor. Geçen yıllarda çıkarılan yapılandırma ile işveren ve kamu borçlusu olan kimselere ödeme kolaylıklarının yapılması sağlandı. Ticari, mesleki ve zirai mesleki faaliyete sahip yükümlüler de uyumlu SGK borcu kapsamında borçlarını tecil ettirme şansına sahip.

Gelir ve Kurumlar Vergisi Kapsamında Olanlar Nasıl Borç Öder?

Yapılacak olan ödemeler ve yapılandırmalar için kriterler önemlidir. SGK borçlarının yapılandırılması için mağduriyet yaşayan pek çok yükümlü için borçların daha kolay ödenmesi sağlandı. Aynı zamanda yapılandırma kapsamında mevzuat dahilinde SGK borçlarını düzenli olarak ödemiş olan borçlular için tecil ve taksitlendirme imkanının sunuluyor olduğunu bilmelisiniz.

Uyumlu SGK borçlusu kapsamında olan gelir ya da kurumlar vergisi mükellefi olan borçlular tecil ve taksitlendirme işlemlerini yaptırabilir. Bu imkandan yararlanmak isteyen kişiler tarih kapsamında en az 3 yıldır prim ödeme yükümlüsü olmalıdır. Gelir ve kurumlar vergisi ödemesi direkt olarak yükümlünün en az 3 yıldır yükümlü olduğunu belgeler ile kanıtlaması durumunda yapılandırmaya tabi olabiliyor.

1 Yıllık Borçlulara Tecil ve Taksitlendirme Oluyor mu?

Şartları sağlayan işveren için aynı zamanda son 1 yıl içinde borçlarını ödeyememiş olmaları durumunda, tecil ve taksitlendirme işlemlerinin yapılması gerekiyor. 6138 sayılı kanun dahilinde olan borçlarını tecil ve taksitlendirme yapmak isteyen işverenler, SGK prim teşviklerinin açısından borçlu olarak sayılmamakta olduğundan teşviklerden yararlanmaları söz konusu olacaktır. SGK borçlandırma ve taksitlendirme yapması açısından fırsatlar sunuyor. Tecil ve Taksitlendirme hakkı ise 5510 sayılı sigortalar ve genel sağlık sigortası kanunu kapsamında yer alan prim ve diğer borçları da kapsamaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu’na ait olan yükümlülüklerini tam süresinde yerine getirenler fakat öngörülmeyen nedenler sebebi ile son bir yıl içinde borçlarını ödemeyen fakat uyumlu gözüken prim borçluları için daha uygun şartlar söz konusudur. Uyumlu SGK borçlusu taksitlendirmesi 2021 işlemleri yapılmış olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*