Sigortam Başladı mı, Ödeniyor mu, Nasıl Öğrenebilirim?

Sigortam Başladı mı? ve Sigortam Ödeniyor mu?
Sigortam Başladı mı? ve Sigortam Ödeniyor mu?

Sigortanızın başlayıp başlamadığıyla alakalı bilgilere, E-Devlet üzerinden erişebilme imkanınız bulunmaktadır.

Sigorta başlangıcı ile ilgili olarak bilgilere ulaşmak için E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra, Sosyal Güvenlik Kurumunun hizmet sayfasına giriş yapın. Hizmet sayfası üzerinden sigorta primi ödemelerinin başlayıp başlamadığına, sigorta primlerinin ödenme tarihlerine, sigorta prim tutarlarına ve şu ana kadar ne kadarlık sigorta prim ödemesi yapıldığına dair aynı hizmet sayfası üzerinden bilgi alabilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet sayfası üzerinden 4A, 4B ve 4C sigorta kolları kapsamında yer alan kişiler bilgilere ulaşabilirler. Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olarak çalışan her bir sigortalı kişinin E-Devlet sistemi üzerinde hizmet döküm raporları bulunmaktadır. Bu raporlar, şimdiye kadar gerçekleştirilmiş olan işlemleri detaylı bir şekilde göstermektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet sayfası üzerinden erişilen hizmet döküm raporlarında, sigorta primlerinin öğrenilmesi, emeklilik hakkı kazanılabilmesi için ödenmesi gereken prim borcunun bilgisine de erişilebilir. Sigorta hizmet döküm raporunu genel olarak, resmi sigorta işlemleri yapacak olanlar, kurumların talep etmekte olduğu evrakları isteyenler ve kredi başvurusu yapması gereken kişiler isterler.

Sigortam Başladı mı, Ödeniyor mu, Nasıl Öğrenebilirim?

Sigorta Hizmet Döküm Raporu Alma Nedenleri

Sigorta prim bilgileri ile alakalı alınan sigorta hizmet döküm raporunun alınma nedenleri şu şekildedir:

  • Yetim veya ölüm maaşı almak isteyen kişilerden, bu belge talep edilmektedir.
  • Sigorta kapsamında çalışan kişilerin sigorta prim ödemelerinin başlayıp, başlamadığına dair teyit alma amacıyla bu belgeye gerek duyulmaktadır.
  • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürlüğü tarafından verilmekte olan desteklerden yararlanılabilmesi için, bu rapora gerek duyulmaktadır.
  • Geçmişten günümüze kadar olacak şekilde ödenmesi gerçekleşen tüm sigorta primlerinin teyit edilebilmesi için bu rapor gereklidir.
  • Sigortalı çalışanlar, geçmiş dönemlere ait çalışmalarını teyit edebilme adına sigorta hizmet döküm raporuna ihtiyaç duyarlar.
  • Sigortalı olarak çalışan kişiler, hangi sigorta dalı kapsamında çalıştıklarını öğrenebilmek için, sigorta hizmet döküm raporuna erişirler.
  • Emeklilik başvurusunun yapılabilmesi ve malulen emeklilik haklarının geçerli olabilmesi için, sigorta hizmet döküm raporu gereklidir.
  • Sigorta hizmet döküm raporu son olarak, özel veya devlet bankaları üzerinden kredi almak isteyen kişilerden istenen belgeler arasında yer aldığından dolayı, kişiler bu raporu almak istemektedirler.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*