SGK Ödenmiş Primlerin İadesi Nasıl Alınır 2021?

sgk ödenmiş primlerin iadesi 2021
sgk ödenmiş primlerin iadesi 2021

SGK’na yatırılan primler ile emekli olunmuyorsa, primlerin geri alınması sağlanabilir. Peki, SGK ödenmiş primlerin iadesi nasıl alınır?

SGK’ya ödenmiş primlerin iadesi nasıl alınır 2021 sorusunun yanıtı veriliyor. SGK iki türlü prim iadesi yapıyor. Sizin için iki seçenek üzerinden de nasıl prim ödemesi alabileceğiniz konusunda gerekli detaylar sunulur. Bunu değerlendirmeniz durumunda, siz de sorunsuz bir şekilde prim ödemelerinin alınmasını sağlayabilirsiniz.

SGK Ödenmiş Prim Ödemelerini Almak

İlk olarak yaşı doldurduğu halde emekli olmak için yeterli prim günü bulunmayanlara yapılan toplu ödeme olarak açıklanabilir. Emekli olmak için yeterli prim günü bulunmayanlara yapılan toplu ödemeler olarak açıklanabilir. İkincisi ise aynı anda birden fazla işverenden ücret alanlar için ise asgari ücretin 7.5 katından fazla olarak aylık kazanç üzerinden prim ödemesinin yapılmasıdır.

Peki, SGK ödenmiş prim ödemeleri nasıl hesaplanır?

Kişinin SGK ödenmiş prim ödemesi iadesi başvurusu 2021 yapacak olması durumunda öncesinde hesaplaması yapılabilir. Emeklilik için iki türlü prim günü hesaplaması yapılacaktır. Örnek olarak ilk defa sigortalı çalışmaya 24 Mayıs 1985 ile 23 Kasım 1986 tarihleri arasında başlayan 4/a’lı bir kişi normalde 5300 prim günü ile 49 yaşında emekli olacak bir erkek olabilir. Prim günü 5300’ün altında olduğundan 49 yaşında emekli olamayanlara sosyal güvenlik sistemimiz ikinci bir şans daha tanıyacaktır. Örnek olarak 3600 prim günü ile 60 yaşında emekli olunması söz konusu olabilir. Ancak normalden daha düşük bir emekli aylığının bağlanması söz konusudur.

SGK Ödenmiş Prim Ödemelerini Geri Almak İçin Başvuru

Belirlenmiş olan hesaplamalar üzerinden sizin için de başvuru uygunsa direkt olarak SGK ile bağlantı kurup, başvurunun yapılması gerekiyor. Bu alanda direkt olarak başvuruyu yapacak olan kişinin kimliği gerekli. Ardından kimlik numarası üzerinden gerekli incelemelerin yapılması sağlanacaktır. Bunun göz önünde bulundurulması durumunda sorun yaşamadan direkt olarak başvuru tamamlanacaktır. Ödenememiş primlerin alınması için anında başvurunun tamamlanması söz konusu. SGK ödenmiş prim ödemelerini geri almak için başvuru  2021 işlemlerini siz de anında yapabilirsiniz. En hızlı şekilde yapılır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*