SGK Lens ve Gözlük Masraflarını Hangi Durumlarda Karşılar?

sgk lens ve gözlük karşılar mı
sgk lens ve gözlük karşılar mı

Lens ve gözlük almadan önce SGK lens ve gözlük masraflarını hangi durumlarda karşılar sorusunun yanıtını almak önemli.

İşlemlerinizi talep etmeden önce SGK lens ve gözlük masraflarını hangi durumlarda karşılar sorusunun yanıtı veriliyor. Ona göre hareket etmeniz durumunda ödeme konusunda da sorun yaşamadan, lens ve gözlük teminini yapabilirsiniz. Sizin için detaylar sunuluyor.

Reçete Düzenlemesi

Öncelikle SGK mevzuatı kapsamında, sigorta karşılığında gözlük ve cam çerçeve bedellerinin karşılanması için uygun reçete olması gerekiyor. Göz sağlığı ve hastalıkları kapsamında uzman olan hekim tarafından ya da bu dalda eğitim almış asistan hekimler tarafından reçete düzenlenmesi gerekiyor.

Acil polikliniklerindeki gözlük cam ve çerçeve reçeteleri SGK tarafından karşılanmaz.

Teleskopik gözlük camı reçetesi olması durumunda ise SGK tarafından karşılama sağlanması açısından mutlaka üçüncü basamak sağlık kuruluşu ve bu bağlamda hizmet veren üniversite hastanelerinin sağlık kurulu tarafından düzenlenmiş olması gerekiyor. Reçetenin veya raporun üzerinden ise 10 iş günü geçmemiş olmalı. SGK lens ve gözlük masraflarını karşılıyor mu sorusunun yanıtının EVET olması için bu şartların mutlaka sağlanması gerekiyor.

Kontakt Lens SGK Ödemesi

Hangi durumlarda kontakt lens karşılanıyor? Bunun için katarakt ameliyatının olunması, travma ya da iatrojenik gibi nedenler üzerinden tek gözde görülen ya da iki gözde de lens bağlarının kopması gibi durumlar söz konusu olduğunda lens bedelleri karşılanıyor. Keratokonusu olan göze gözlük uygulanması ve gözlükle görme keskinliklerinin 10 / 10’a kadar artmayan olgularında lens bedellerinin karşılanması da aynı şekilde söz konusu olacaktır. Üçüncü basamak sağlık hizmeti sunucularında, üniversite hastaneleri ve Sağlık Bakanlığı’na bağlı eğitim ve araştırma hastaneleri tarafından düzenlenen en az bir göz sağlığı ve hastalıkları uzman hekimleri tarafından kurul raporu olması durumunda, SGK tarafından lens ödemelerinin yapılması sağlanacaktır. SGK lens ödemesi yapar mı sorusunun yanıtı için direkt olarak bu şartları sağlanması durumunda ödeme olacaktır diyebiliriz. Reçete alındıktan sonra lens için satın alma öncesinde de inceleme yaptırarak ödeme konusunda net bilgi alınabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*