SGK İşsizlik Belgesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

SGK İşsizlik Belgesi Başvurusu Nasıl Yapılır?
SGK İşsizlik Belgesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İşsizlik belgesi, kişinin çalışmadığını kanıtlayan bir belgedir. İşsizlik belgesi alarak aktif bir işte çalışmayan ve sigorta primi yatmayan kişiler, devletin sunduğu çeşitli hizmetlerden faydalanmayı ve nakdi yardım almayı amaçlar. İşsizlik maaşı, burs ve sosyal yardımlardan yararlanabilmek için işsizlik belgesine ihtiyaç duyulur. İşsizlik belgesi SGK’ dan bizzat başvuruda bulunarak ya da e-Devlet aracılığı ile alınabilir.

Kimler İşsizlik Ödeneği Alabilir?

Sigortası bulunan işsizlere yasada belirtilen koşulların sağlanması halinde bir müddet nakdi destek verilmektedir. Kişinin kendi kusuru ve iradesi dışında işsiz kalması, hizmet süresinin bitmesinden önceki son 120 gün hizmet sözleşmesine tabi olması, sözleşme feshedildikten önceki son 3 yıllık sürede toplamda en az 600 gün boyunca sigorta priminin ödenmiş olması İşsizlik ödeneğinden yararlanabilmesi için gerekli koşullardır.

İşsizlik Maaşı Kaç Ay Devam Eder?

İş sözleşmesinin feshinden önceki son 3 yıllık zaman zarfında en az 600 gün primi olanlar toplamda 5 ay, 900 gün primi bulunanlara 8 ay ve 1080 gün sigorta primine sahip sigortalı işsizlere ise 10 ay boyunca işsizlik maaşı almaktadır.

SGK İşsizlik Belgesi Başvurusu Nasıl Yapılır?
SGK İşsizlik Belgesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İşsizlik Ödeneği Ne Kadar Yatırılır?

İşsizlik ödeneği almaya hak kazanan kişilerin ne kadar maaş alacağı son dört aylık sigorta primleri esas alınarak belirlenmektedir. Günlük kazancın brüt %40’ ı olarak hesaplanmakta ve asgari ücretin brüt %80’ ini geçememektedir. İşsiz kalan kişinin aldığı maaşa göre hesaplanan işsizlik ödeneği 1.986,41 ile 5.137,51 Türk lirası arasında değişiklik göstermektedir. İşsizlik maaşından damga vergisi dışından herhangi bir kesinti yapılmaz. Ayrıca işsizlik ödeneği hacze kapalıdır ve nafaka borçları haricinde başkasına devredilmesi mümkün değildir.

İşsizlik Belgesi ile Hangi Hizmetlerden Faydalanılır?

SGK işsizlik belgesi bulunan sigortalı işsizler işsizlik maaşı, genel sağlık sigortası, meslek geliştirme kursları, yeni iş bulma ve daha birçok hizmetten yararlanabilmektedir. Bu sayede işsizlik süresi boyunca bir müddet tedavi, muayene ve ilaç gibi sağlık hizmetlerinden, sosyal yardımlardan ve nakdi desteklerden faydalanabilirler. İşsizlik yardımları sayesinde kişi ve ailesi işsizlik sürecini olabildiğince kolay ve kayıpsız atlatabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*