Öğretmenlerin Eş Durumu Tayini İçin En az Kaç Gün SSK ya da Bağkur Gerekir?

Öğretmenlerin Eş Durumu Tayini İçin En az Kaç Gün SSK ya da Bağkur Gerekir?
Öğretmenlerin Eş Durumu Tayini İçin En az Kaç Gün SSK ya da Bağkur Gerekir?

Öğretmenlerin başka bir ile tayin durumları için SSK ya da bağkur şartı aranmaktadır. Bu şartı yerine getirmeyenlerin atama durumları gerçekleşmemektedir.

MEB tarafından yayımlanan yer değiştirme ve atama yönetmeliği gereği, öğretmenlerin eş durumu tayin atamaları için, belirlenen şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. MEB tarafından yayımlanan yönetmelikte ise, belirtilen şartlar şu şekildedir:

  • Eş durumu özründen dolayı yer değiştirmeler ile alakalı yapılan duyuru, her yılın en geç 15 Temmuz ve 15 Aralık tarihlerine kadar, Milli Eğitim Bakanlığının internet sayfasında yayımlanır.
  • Yapılacak duyuruda, kimlerin başvuruda bulunabileceği, başvuru yeri, tarihi ve şekliyle alakalı diğer hususlara da yer verilir.
  • Başvuru tarihi, yapılan duyurunun yayımlanma tarihinden en geç 10 gün sonrasında başlatılabilmektedir.
  • Yapılacak başvuruların süresi, 5 iş gününden az ve 10 iş gününden fazla olamaz.
  • Eş durumu özrüne bağlı olan öğretmen atamaları, Ocak ve Ağustos ayları içerisinde yapılır.
  • Öğretmenlerin bu özür durumundan dolayı yer değiştirme isteklerinde bulunabilmeleri için, eşin atanmak istenilen yerde SGK’ya bağlı olarak çalışması ve bu durumun belgelenmesi gerekmektedir.

Yukarıda belirtilen şartlar içerisinde eşlerin SGK veya Bağkur prim sorgulamaları da gerçekleştirilmektedir.

Öğretmen Eş Durumu Atamaları İçin Aranan SSK veya Bağkur Prim Şartı

Öğretmen eş durumu atamaları için MEB tarafından SSK veya Bağkur prim şartı aramasında, son iki yıl içerisinde en az 360 günlük prim ödemesi gerçekleşmiş olmalıdır. Aranan bu prim şartı, 5510 sayılı kanunun 4. maddesi içerisinde belirtilmiştir. 5510 sayılı kanunun 4. maddesinde, 360 prim şartı aranan sigortalı çalışanlar ise şunlardır:

  • 4A kapsamı içerisinde bir işyerinde çalışma durumunda olanlar,
  • 4B kapsamı içerisinde bağımsız bir şekilde prim ödeyenler, 4B kapsamı içerisinde sigortalı olarak sayılan esnaflar, çiftçilikle uğraşanlar ve şirket ortakları, avukatlar, muhtarlar ve jokeyler,
  • Son iki yıla ait 360 gün prim hesabı yapılırken, Bağkur ve SSK hizmetleri ile 4C emekli sandığı hizmetleri de değerlendirilmektedir. Bağkurun hizmet süresine dahil edilebilmesi için, kişinin prim borcunun olmaması gerekmektedir.

Öğretmen eş durumu ataması için, askerlik borçlanması da son iki yıllık hizmet süresi hesabına dahil edilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*