Mahkeme Kararı İle Yaş Büyütmelerinde Emeklilik Durumu Etkilenir Mi?

yaş büyütme emeklilik durumu
yaş büyütme emeklilik durumu

Emekli olabilmek için prim gün sayısı ve yaş durumu gibi farklı kriterler yer alıyor. Bazı nedenlerden dolayı insanlar mahkeme kararıyla yaşlarını büyütebiliyor. Peki, yaş büyütme emeklilik durumunu etkiler mi?

Sigorta kapsamında olan kişiler için emeklilik şartlarından bir tanesi de yaş durumudur. Bununla beraber sigortalılık süresi ve prim gün sayısı şartları da istenen kriterlerden bir tanesidir. SSK ya bağlı kişilerin emekli olacakları yaş ilk sigortalılık tarihinden itibaren belirlenir. 1999 yılında emeklilik sisteminde kademeli yaş şartının getirilmesi insanları yaş büyütmeye yönlendirmiştir. Özellikle nüfusa geç kaydedilen çocuklara yaş büyütme işlemleri sıklıkla uygulandı. SGK’nın genelgesine göre nüfus kütüğünde kayıtlı olan doğum tarihleri esas alınmaktadır.

Nüfus Kaydında Yazılan Tarih Geçerli

Sosyal güvenlik reformu öncesinde ilk kez sigortalı olarak çalışmaya başlanan tarih baz alınarak emeklilik düzenlenmesi yapılıyordu. Bu nedenle yaş düzenlenmesi geçerliliğini korumamaktadır. Sigortalı olunan tarihten önce yapılan yaş düzeltmeleri emeklilik için kabul edilmemektedir. Ancak irade dışı hatalar düzeltme kapsamında bulundurulur. Nüfus kütüğünde ilk kez kayıtlı olunan doğum tarihinin hatalı işlenmesi durumunda yapılacak düzeltmeler emeklilikte dikkate alınır. Yine de bu hataların ilgili kurum tarafından kabul edilmesi gerekir. Ayrıca çocuklarının nüfusa geç kayıt olmaları söz konusu ise sigorta girişi yapılmadan doğum tarihlerinin düzeltilmesi gerekir. Eğer düzeltme olmaması durumunda nüfus kayıtları baz alınır. Bu durum ise kağıt üzerinde olmasa bile kişilerin özellikle yaşlılık zamanlarında emekli edilmelerine neden olabiliyor. Özellikle 2008 sonrası emeklilik sistemine giriş yapanlar için yaş şartlarının sağlanmasından dolayı bir dezavantaj ortaya çıkabiliyor.

Çocuğun Yaşını İşe Girmeden Önce Düzelttirin

1 Ekim 2008 tarihinden sonra ilk defa işe girenlerin nüfus kütüğüne ilk olarak yazılan doğum tarihi kabul edilmektedir. Çocuğunun yaşı çeşitli nedenlerle nüfus kaydına yanlış yazılması durumunda çocuk henüz işe girmeden gerekli düzenlemenin yapılması gerekiyor. Staj dolayısıyla gerçekleştirilen sigorta girişleri, yaş düzeltmesine engel olarak bulunmuyor. Ayrıca, normal çalışmaya başladıktan sonraki yaş düzeltmeleri kabul edilmemesinden dolayı düzeltmenin önceden yapılması gerekiyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*