İşten Ayrıldıktan Sonra SGK Ne Kadar Kaç Ay Geçerli Oluyor?

İşten Ayrıldıktan Sonra SGK Ne Kadar Kaç Ay Geçerli Oluyor?
İşten Ayrıldıktan Sonra SGK Ne Kadar Kaç Ay Geçerli Oluyor?

Herhangi bir sebepten dolayı işten ayrılan kişilerin sağlık sigortaları, belirli kriterlere bağlı olarak bir süre devam etmektedir. İşi bırakınca sigorta kaç ay devam eder? İşten çıkarılan ya da kendi isteği ile ayrılan kişinin çıkış tarihinden önce en az 90 gün priminin olması şarttır. Bu kritere uyanların sigortaları, işten ayrıldığı tarihten itibaren 3 ay süre ile devam etmektedir. Eğer işten çıkan kişinin öncesinde 90 günlük pirimi yoksa bu uygulamadan faydalanması söz konusu olamaz.

İşten Ayrılanların SGK’ dan Faydalanmaları için Yapması Gerekenler

Çıkışı verilen işçi için SGK’ ya “işyeri çıkış bildirgesi” gönderilmesi zorunludur. İşveren ya da muhasebeci tarafından belgenin 10 gün içerisinde iletilmesi gerekir. Aksi takdirde işyerine cezai işlem uygulanırken işten ayrılan kişinin ise 90 günlük sağlık hizmetlerinden yararlanması engellenmiş olunur. Çıkışı alan işçinin çıkış bildirgesinin SGK’ ya iletilmesinin ardından başka bir işleme gerek kalmaz ve kişi işten çıktığı andan itibaren 90 günlük sigorta hizmetlerinden yararlanabilir.

İşten Ayrıldıktan Sonra SGK Ne Kadar Kaç Ay Geçerli Oluyor?
İşten Ayrıldıktan Sonra SGK Ne Kadar Kaç Ay Geçerli Oluyor?

İşten Ayrılanlar SGK’ dan Hangi Hizmetleri Alırlar?

İstifa ederek ayrılan ya da işveren tarafından işten çıkarılan kişiler 90 gün boyunca özel ve devlet hastanelerinde SGK kapsamında tedavi olabilir. Yine 90 gün süre ile eczane ve ilaç hizmetlerinden faydalanabilirler. İşsiz kalan kişi 3 aylık zaman zarfında Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile tüm sağlık kuruluşlarında muayene olabilir ve ilaç indirimlerinden yararlanabilir.

Eş ve Çocuklar Sigortadan Yararlanabilir mi?

İşten ayrılan kişinin sigortası 3 ay devam ederken, eşi ve çocukları ise 100 gün süre ile SGK kapsamında yer alan sağlık hizmetlerinden yararlanabilir. Fakat çocuklarda yirmi yaş sınırı bulunmakta ve sigorta sadece yirmi yaşın altındaki çocuklar için geçerli olmaktadır. Birkaç kriter ile işsiz kalan kişi ve ailesinin bir süre sigortalılık hallerinin devam etmesi ve sağlık kuruluşlarından hizmet alması olağandır. İşten ayrılmadan önce bulunması gereken 90 günlük prim şartı ve işten çıkış bildirgesinin gerekli mercilere gönderilmesi ile SGK’ dan bir süre daha yararlanmak mümkün.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*