İsteğe Bağlı Sigortalı Nasıl Olunur?

İsteğe Bağlı Sigortalı Nasıl Olunur?
İsteğe Bağlı Sigortalı Nasıl Olunur?

İlk kez isteğe bağlı sigorta başlatacaklar, ikamet ettikleri bölgede bulunan Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne bizzat giderek ya da e-Devlet üzerinden online olarak başvuruda bulunması mümkün. Önceden isteğe bağlı sigortasını başlatan kişilerin sigortalarını tekrar aktif etmek için dilekçe vermeleri gerekmektedir.

İsteğe Bağlı Sigorta Nedir?

Kişilerin kendi istekleri doğrultusunda prim ödeyerek sigorta kollarından ve genel sağlık sigortasından yararlanmasını sağlayan bir uygulamadır. Belirli koşulları yerine getiren ve prim ödeyerek isteğe bağlı sigortasını başlatan bireyler, hayatta oldukları süre boyunca kendileri için, ölüm halinde ise ailesi için tüm sigorta yardımlarından yararlanabilmektedir.

İsteğe Bağlı Sigorta Şartları

5510 sayılı kanun gereğince zorunlu sigorta kapsamına girecek bir işte çalışmamak, 4/a kapsamında sigortalı olsa dahi 30 günden az ya da tam çalışmaması, sigortalılığı sebebiyle aylık bağlanmamış olması, 18 yaşından büyük olmak gibi şartları yerine getiren herkes isteğe bağlı sigorta yapabilir. Talep dilekçesiyle ya da e-Devlet aracılığı ile isteğe bağlı sigorta başvurusu yapılabilir.

İsteğe Bağlı Sigortalı Nasıl Olunur?
İsteğe Bağlı Sigortalı Nasıl Olunur?

İsteğe Bağlı Sigorta Primleri

İsteğe bağlı sigorta, kazanç alt sınırı ile üst sınırı ortasında sigortalının belirleyeceği prime esas kazancın %32’ si olarak belirlenmiştir. Bu oranın %20’ si MYÖ, geriye kalan %12’ si ise genel sağlık sigortasına ayrılan prim miktarını belirtir.

İsteğe Bağlı Sigortada Kaç Ay Prim Ödenir?

İsteğe bağlı sigorta başlatan kişiler 4/b kapsamında sayılır. Bu durumda emeklilik hesaplamaları yapılırken BAĞ-KUR koşulları göz önünde bulundurulur. Özellikle ev hanımlarının isteğe bağlı sigorta ile emeklilik için hesaplarda bulunduğu bir gerçektir. 8 Eylül 1999 öncesinde sigorta başlangıcı olanlar için 3600 günlük prim ve 10 yıllık sigorta şartı aranmaktadır. İlk işe girişi 9 Eylül 1999 ve 30 Nisan 2008 tarihleri arasında olan ev hanımlarından ise 60 yaş, 4500 gün prim ve 25 yıl sigortalılık gibi koşulların sağlanması beklenir. İşe başlangıç tarihi 1 Mayıs 2008 tarihinden sonraysa 63 yaş ve 5400 gün prim şartlarının yerine getirilmiş olması gerekir. İsteğe bağlı sigorta ile normal koşullarda emekli olmak için 9000 gün prim şartı bulunmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*