E SGK Bildirge Şifre Başvurusu Nereye Yapılır?

E SGK Bildirge Şifre Başvurusu Nereye Yapılır?
E SGK Bildirge Şifre Başvurusu Nereye Yapılır?

E-sgk bildirge şifre başvurusu merak edilen güncel bir konu olarak karşımıza çıkıyor. İşçilerin sigorta primleri için bilgi açısından doğru adımları takip edebilirsiniz.

Neden E Sgk Bildirge Şifresi Gerekli?

Bir işveren işçilerine ait sigorta prim belgesini e bildirge şifresi ile belirtmektedir. E sgk şifre bildirgesi 4/a yani SSK kapsamındaki sigortalıları çalıştıran işverenlerle alakalıdır.  Sigortalılara yönelik primler ve gün sayılarını bildiren hizmet belgesi temelde bu şekilde gerçekleşir. Yani bir iş yeri için iş yeri dosyası açtırmak, e- SGK uygulama ekranı girişi yapılmalıdır. Bu girişle beraber SGK şifresi temin edilmiş olur. İnternet üzerinden alınabilen bu şifre ile kolayca bildirim yapılabilmekte ve işverenler yük açısından kolaylık elde etmiş olur. Fakat öncelikle kayıt için gereken işlemlerin zaten yapılmış olması gerekir.

E SGK Bildirge Şifre Başvurusu Nereye Yapılır?

İnternetten E-Sgk Şifresi Almak

Yapmak istediğiniz e sgk şifre başvurusu için bazı adımları takip edebilirsiniz:

  • İlk olarak e-SGK şifre başvuru formu doldurulur
  • SGK şifresi kullanıcı sözleşmeleriyle beraber kurumun ilgili birimine gönderim sağlanır. Şifre başvurusu yapmış olmalı ve e-SGK şifresini tanımlamalısınız.
  • Sgk gov tr adresi üzerinden e-SGK uygulamaları kısmına girmeniz gerekir. Buradan modül üzerinde yer alan “e-SGK Uygulamaları ve e-SGK ŞİFRE” kısmına tıklayın.
  • Tıkladığınız ekranda “Uygulama Giriş” ekranına basın ve burada açılan sayfa üzerinden T.C kimlik numarası ve e devlet şifresi girişi yapın.
  • Bütün iş yerlerinize ait tüm şifreler e bildirge ile liste olarak size gösterilecektir.
  • Şifre almak için gereken belgeler için öncelikle e-bildirge hizmetleri internet kullanıcı kodu alarak kullanıcı şifresi başvuru formu doldurmalısınız.
  • Başvuru yapan işverene ait imza sirküsü
  • Noter onaylı vekaletname- şifre vekile verilecekse
  • Kimlik fotokopisi, işyeri sahibi ya da vekaleti olan kişiye ait

E devlet sitesinden başvuru yapacak kişilerin kendi şifresi ile Sosyal Güvenlik Kurumu E-Bildirge Başvuru Yetkili Onay bölümüne giriş yaparak devam etmeleri gerekmektedir. Yapılan başvuru ve onay işlemleri süreçle alakalı kolaylık sağlayabilir. İnternetten işlem yapmadan önce belirtilen doğru adımları takip etmelisiniz. Form detaylarında harf hatası yapmamaya önem veriniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*