E- Devlet SGK Provizyon Sorgulama Nasıl Yapılır?

E- Devlet SGK Provizyon Sorgulama Nasıl Yapılır?
E- Devlet SGK Provizyon Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ülkemizde devlete ait olan pek çok kurum ve kuruluş işleri en kolay şekilde öğrenmeye yardımcı olan e- devlet SGK provizyon sorgulama işlemleri kısa sürede yapılmaktadır. E- devletin sunmuş olduğu pek çok avantajlı bağlantılar içinde bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu işlemleri arasında provizyon belgesi sorgulama işlemleri de yer almaktadır.

Provizyon Nedir?

Ülkemizde genel olarak vatandaşların SGK başvurmalarında gerek kalmadan SSK, Bağ- Kur ve Emekli Sandığı kurumlarının tek bir alanda toplanması ile berber 1012 Ocak ayından itibaren meydana getirilmiş olan yazılım uygulamasına provizyon denilmektedir. Bu uygulama kişilerin genel sağlık sigortalarını aktivasyon yapmalarının mümkün olduğu ve bu kişilerin bakmak zorunda olduğu yakınlarının sağlık aktivasyon işlemlerini çok daha kolay ve kısa yol ile otomatik olarak devam ettirilmesi işlemlerini meydana getirmektedir. SSK, Bağ- Kur ve Emekli Sandığı kapsamında olan tüm kişilerin hak işlemlerini provizyon uygulaması ile yapmak mümkündür.

E- Devlet SGK Provizyon Sorgulama Nasıl Yapılır?
E- Devlet SGK Provizyon Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK Provizyon Belgesi Nasıl Alınır?

E- devlet üzerinden erişimi sağlayan Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Provizyon Belgesi alma işlemi için ilk olarak e- devlet şifresinin bulunması gerekmektedir. Kimlik numarası ve şifre girildikten sonra e- devlet üyelik kapsamı içinde SGK Provizyon Sorgulama işlemleri yapılmaktadır. Şayet e- devlet şifresi bulunmaması halinde PTT şubesinden belli bir ücret karşılığında temin edilmesi mümkün olmaktadır.

E- Devlet SGK Provizyon Sorgulama İşlemi

Genel olarak pek çok kişiyi ilgilendiren konulardan biri olan e- devlet SGK provizyon sorgulama işlemi için ilk olarak e- devlet şifresi ve T. C. kimlik bilgileri ile giriş yapılması gerekmektedir. Ardından sistemde bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu Müstehaklık Belgesi sorgulama (SPAS) bağlantısı ekranda bulunur ve bu kısım üzerine tıklanmalıdır. Sisteme giriş yapılmasının ardından SPAS müstehaklık sorgulama işlemi yapılmış olacaktır. SGK Provizyon Sorgulama Sistemi ile beraber e- devlet üzerinden sağlık provizyon sorgulama belgesi, SGK sorgulama, Sağlık sigortasından faydalanma, SGK aktivasyonu yapma, sağlık muayenesi belgesi ve SGK sağlık provizyon belgesi alma gibi pek çok işlemleri otomatik olarak yapılması mümkün olmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*