Doğuştan Engelli Memurlar Ne Zaman Emekli Olabilirler 2021?

Doğuştan engelli memurlar ne zaman emekli olabilirler 2021
Doğuştan engelli memurlar ne zaman emekli olabilirler 2021

Doğuştan engelli olan bir memur ne zaman emekli olabilir sorusu çok kez merak edilen bir konu olarak karşımıza çıkar.

Normal vatandaşların emekli olması ile engelli bir memur vatandaşın emekli zamanı aynı değildir. Emeklilik, hemen herkesin içinde son derece önemli diyebileceğimiz bir güvencedir. İnsanlar emekli olarak yaşamlarını sıkıntısız ve güvence içerisinde sürdürmeye devam ediyor. İstemedikleri herhangi bir olumsuz durumlarla da karşı karşıya kalınmamış olunuyor. Aynı zamanda doğuştan engelli olan bir memurun da nasıl emekli olacağı merak edilen bir konu haline gelmiştir. Doğuştan engelli memurlar ne zaman emekli olabilirler 2021 mutlaka bilinmelidir. Emeklilere yönelik olarak son düzenlemeler ile birlikte bazı şartlarda değişkenlik durumları gözlemlenmeye başlanmıştır.

Engelli Memurun Emekli Olması

Yüzde elli ile elli dokuz arasında sigorta ödemeleri olanlar,  Yüzde kırk ile kırk dokuz arası sigortalı olanlar, primlerini ödedikleri taktirde memur olabiliyor. Engelli vatandaşlarımızın memurluk yaşları da kadın ve erkeğe oranla değişkenlik gösteriyor. Öyle ki engelli bir kadın memur 58 yaşında emekli olurken, engelli bir erkek memurun emekli  olma yaşı 2021 ise 60 olarak belirlenmiştir. Engelli memur emeklisi olabilmek içinde mutlaka istenen şartların yerine getirilmesi gerekir. Engelli bir memurun emekli  olabilmesi içinde öncellikle, iş gücünün yüzde 60 kaybetmemiş olması gerekir. Prim ödeme ve günleri de emekli olabilmesi adına dikkat edilmesi gereken konulardan biridir.

Engelli Memur Emekliliği

Engelli memur emekli olması 2021 için istenen şartlarında mutlaka yerine getirilmesi gerekecektir. Engelli bir memurun emekli olması adına, kurumda en az 10 yıl kadar çalışıyor olmasına da dikkat edilmektedir. Kurumda 10 yıl boyunca iş gücünü kaybetmeden çalışıyor olmalıdır. Tüm bu şartları yerine getirdiğiniz zaman engelli vatandaşlarda emekli olma şansına sahip oluyor. Aynı zamanda da %60 oranında işe başladıktan sonra kaybı olmaması gerekir. Engelliler içinde emekli olmak önemli diyebileceğimiz konulardan biridir. Emekliler  içinde emeklilik hayatını daha güvence altına almaya başlayacaksınız. Emeklilik, hemen herkesin içinde son derece önemli diyebileceğimiz bir durum olduğunda ise gerekli şartları mutlaka yerine getirmeniz gerekecek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*