Doğum Yapan Kadınlar İçin Erken Emeklilik Yöntemi!

Doğum Yapan Kadınlar İçin Erken Emeklilik Yöntemi!
Doğum Yapan Kadınlar İçin Erken Emeklilik Yöntemi!

Doğum yapan kadınlar için erken emeklilik yöntemi SGK’lı kadınlar için merak edilen bir konudur. Doğum borçlanması işlemleri sayesinde gün avantajı elde edilebiliyor.

Doğum Yapan Kadınlarda Erken Emeklilik Yolu

Sigortalı ve doğum yapan kadınlara SGKK doğum borçlanması hakkı tanıyor. Emeklilik süresine etki eden bu durum prim ödemelerine de katkı sağlayabiliyor. Yani fazla ödeme yaparak erken emeklilik yolu açılabiliyor.  Doğum borçlanması, erkeklerdeki askerlik borçlanması gibidir.  Erken yaşta emeklilik için prim ödemesi alınan günlere ekletilen doğum izni günleri bu şekilde değerlendirilmiş olur. Başvuru ve diğer konular hakkında detaylara dikkat edilmelidir.

Hangi Şartlar Gerekiyor?

Doğum borçlanması erken emeklilik olması için öncelikle doğum yapmış ve çocuğu ölmemiş olan anneler dikkate alınıyor. Doğumdan önce çalışma primleri ödenmeyen ve bu şekilde doğum yapan annelerde işlem yapılamamaktadır. Primlerin yatırılmış olma şartı vardır. Ayrıca sadece sigortalı anneler bu işlem için başvuru yapabilmektedir. Sigortası olmayanlar için geçerli değildir. Doğum ardından prim ödemesinin yapılmamış olması şartı vardır.

Doğum Yapan Kadınlar İçin Erken Emeklilik Yöntemi!

Başvuru Nereye Nasıl Yapılır?

SGK tarafından doğum borçlanması ile erken emeklilik başvurusu yapmak isteyenler bulundukları il ya da ilçedeki Sosyal Sigortalar Kurumu Müdürlüğü’ne yapılmaktadır. Başvuruda doğum yapan kişinin kimlik fotokopisi bulunmalı ve ‘’ doğum borçlanması başvuru formu’’  doldurulmuş olmalıdır. Form kurumdan temin edilebilir. Başvuru esnasında erken emeklilik için başvuru yapıldığı belirtilerek doğru ve eksiksiz bilgilerle form detayları yazılmalıdır. Kurum tarafından kayda alınan form sonucu takip edilerek olumlu sonuç beklenmelidir.

Doğum Borçlanması Hesabı

Alt ve üst sınırlar açısından doğum borçlanması hesaplamaları dikkatli şekilde yapılmalıdır. Alt sınır açıklaması brüt asgari ücrettir ve üst sınır ise bunun 6,5 katıdır.  Brüt ücretin 30’a bölünmesi ile günlük prim hesabı yapılır. Günlük doğum borçlanması miktarı, ortaya çıkan ücretin %32’si kadardır. 2019 senesi için en düşük doğum borçlanma miktarı 27,28 TL olarak kaydedilmiştir. Senelere göre değişen bu tutarda en yüksek miktar ise 177,35 TL’dir. Aylık olarak doğum borçlanması primi 818,4 TL olarak düşünülebilir. 2020 senesi için de yaklaşık rakamlar düşünülebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*