BağKur Başlangıcı Geriye Çekilebilir Mi?

BağKur Başlangıcı Geriye Çekilebilir Mi?
BağKur Başlangıcı Geriye Çekilebilir Mi?

Tüm Bağkurlular, Bağkur başlangıcının geriye çekilip çekilemediği durumunu merak etmektedir. 

Bu durum emeklilik durumu ile doğrudan alakalı.

Emekli olmak isteyen kişilerin, başlangıç tarihlerinin ne kadar eski olduğu durumuna göre emeklilik yaşı da o kadar öne çekilmektedir. Bağ-kur sisteminden emekli olmak isteyen kişilere bazı avantajlar sağlamaktadır. 

Sigorta Başlangıcı Erkene Çekilir Mi?

Sigorta başlangıcı yeteri kadar eski olan kişiler, emeklilik tarihini daha da öne çekebilmektedir. Bu durum aynı zamanda SGK’lı olan herkes için geçerlidir. 08.09.1999 tarihinden önce sigorta başlangıcı olan kişiler kanunda açıkça belirtilmiş yaş hadlerine geldiklerinde 15 yıl ve 3600 prim ödeme gün üzerinden emeklilik hakkına sahip olmaktadır.  

Bugün itibarıyla daha önceki tarihlerde bağ-kur’a ait tescil ve kaydı bulunmayan kişilerin geçmişte vergi mükellefiyetleri olsa bile BağKur Başlangıcı Geriye Çekilebilir Mi?  Sorusunun cevabı hayır olacaktır. 

BağKur Başlangıcı Geriye Çekilebilir Mi?

Bağkur Başlangıcı Geriye Çekme Şartları

1 Ekim 2008 tarihinden sonra Bağkurlu olan kişilerin Bağkur başlangıcı 2008 yılından öncesine çekilemez.

4 Ekim 2000 ile 30 Eylül 2008 tarihleri arasında Bağkurlu olan kişilerin Bağkur başlangıcı 2000 senesinden öncesine götürülemez. 

20 Nisan 1982 ile 3 ekim 2000 tarihleri arasında Bağkurlu olan kişilerin Bağkur başlangıcı 1982 öncesine götürülemez.

Vergi yükümlülükleri bulunan kişilerin bir dönemler öncesinde bağ-kur başlangıcı bulunmuyorsa, bağ-kur sistemine giriş yapılmadığı için veliler haklarından yararlanma ve emeklilik tarihini öne çekme imkanı yoktur.Bağ-kur başlangıç tarihleri Yukarıda belirtilen tarihler aralığında olan kişiler için emeklilik yaşını geriye çekme imkanı bulunmaktadır. 

Vergi Kaydıyla Erken Emeklilik Nedir?

Bağkur kapsamında erken emekli olmak isteyen kişilerin geriye doğru borçlanma yaparak emekli olması fırsatı bulunmakta. Vergi kaydı ile Bağkur erken emeklilik sistemi 8 yıla kadar erken emekli olma fırsatı sunmaktadır. 

2000 yılı öncesinde Esnaf ve Sanatkarlar Odası kaydı bulunan ve aynı zamanda vergi kaydı da olan kişiler SGK tarafından otomatikman sigorta kapsamına dahil edilince  2000 ve 2008 yılları arasındaki geriye dönük borçlanmaların önü kesilmişti. Yemi yapılan yasal düzenlemeler ile bu kişiler de erken emekli olma fırsatı yakaladı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*