Askerlik Borçlanması Emeklilik Tarihini Etkiler mi?

askerlik borçlanması nasıl yapılır
askerlik borçlanması nasıl yapılır

Askerlik borçlanması emeklilik tarihini etkiler mi sorusu en sık sorulan sorular arasında. Peki, cevabı nedir?

Askerlik borçlanması emeklilik tarihini etkiler mi sorusunun yanıtı kapsamında hareket ederek, direkt olarak siz de bu alanda gerekli işlemleri yapabilirsiniz. Askerlik borçlanması; borçlanan kişinin prim ödeme gün sayısının arttırılması demektir. Emekli olmak için sigorta süresi ve yaş şartını sağlayan, fakat günü yetmeyen bir sigortalı direkt olarak askerlik borçlanması sayesinde emekliliğe hak kazanabilir. Yani kısa borçlanmanın yapılması durumunda elbette emeklilik tarihinin öne çekilmesi gibi bir durum olmayacak; fakat kişinin tamamlaması gereken gün sayısında azalma olacaktır. Bunu bilerek gönül rahatlığı ile başvurunuzun gerçekleşmesi de sağlanabilir. Sorunsuz bir şekilde başvuru tamamlanır.

Askerlik Borçlanması Nasıl Hesaplanır?

Diğer merak edilenler arasında ise bu borçlanma işleminin nasıl hesaplanacak olduğu var. Hesaplama işleminin sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesini sağlayacak olan bir seçenek olarak siz de avantaj sağlayabilirsiniz. Askerlik borçlanması nasıl hesaplanır sorusunun yanıtı veriliyor. Değerlendirip bu alanda avantaj elde edeceğiniz şekilde hareket ederek, anında bilgi alabilirsiniz. Borçlanma işleminin sonrasında avantaj kazanacaksınız.

Hesaplama;

Sigortalılık süresi ilk kez çalışmaya başlanan tarihte işlemeye başlayacaktır. Kişi çalışmaya devam etmese bile ilk kez 1 Ocak 1990’da sigortalı çalışmaya başlayan kişi 1 Ocak 2000 tarihinde 10 yıllık sigortalılık süresini tamamlamış olacaktır.

Askerlik Borçlanması Nasıl Yapılır?

Erkek sigortalılar er ya da erbaş olarak silah altında geçirdikleri süre ve yedek subay okulundaki süreleri kapsamında borçlanma yapabilirler. Askerlik borçlanması kapsamında, borçlanabilecek olan sürelere ilişkin kapsamında SGK’ya ödeme yapılması sağlanacaktır. Askerlik borçlanması yapmak isteyen sigortalı kişileri SGK’ya askerliğini yaptığını gösterecektir. Bu şekilde belgeler ile başvurusunu yapması gerekiyor. Yalnızca bur süreçlerin primini ödeyerek borçlanma yapacaktır. Askerlik borçlanması yapacak olan kişi, prim tutarlarını kendisi belirleyerek cebinden öder. 2020 askerlik borçlanması yapacak bir kişinin borçlanacağı her bir gün için ödemesi gereken en düşük tutar ise 31.39 TL’dir. Askerlik borçlanması nasıl yapılır sorusunun yanıtı verilmiştir. Değerlendirip siz de bu alanda başvurunuzu yapın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*