6 Puanlık SGK Teşviki 2021 Neleri İçeriyor

6 puanlık sgk teşviki 2021
6 puanlık sgk teşviki 2021

6 puanlık SGK teşviki nedir? 6 puanlık SGK teşviki neleri içeriyor, indirim sağlanıyor mu sorusunun yanıtı veriliyor.

Öncelikle 6 puanlık SGK teşviki 2021 neleri içeriyor sorusunun yanıtına göre hareket ederek anında avantaj sağlanabilir. Sosyo – gelişim endeksinin düşük olduğu iller için ücretim ve kayıt istihdamı arttırmak açısından geliştirilmiştir. 6486 sayılı kanuna ek olarak 6 puanlık sigorta primi olarak işveren hissesi teşviki uygulanmakta. Buna göre 6 puanlık prim teşviki hem işveren hem de sigortalı çalışan için fayda sağlıyor olacak.

Prim Ödemelerinde Kimler Teşvik Alabilir?

Sosyal Güvenlik Kurumu’na vadesi geçmeyen prim, işsizlik, idari para cezası, gecikme cezası olmayan özel sektör kurumları için teşvikten yararlanmak mümkündür diyebiliriz. Bu şartları sağlayan kişinin prim ödemeleri için teşvik alması söz konusu olabilir. Bu kapsamda 6486 sayılı kanun teşviki kapsamında fayda sağlayacak olan işletmelerin belirttikleri tutar kapsamında %5 ilave asgari ücretin alt sınırı kapsamında %6’ya varan indirimlerin uygulanması söz konusu olacaktır. Toplamda 51 ili kapsıyor. Bu bağlamda işyerlerinin belirli şartları yerine getirmesi halinde mümkün oluyor. Şartları taşıyan işyerleri 5 puanlık sigorta primleri desteğinin yanı sıra 6 puanlık prim desteği için de fayda sağlayabilir, avantaj elde edebilir.

6 puanlık prim desteği şartları;

  • SGK prim, idari para cezası ya da bunlara ilave gecikme zammı ya da gecikme cezası gibi bir durum olmaması, varsa cezanın yapılandırılmış olması gerekiyor.
  • Kayıtdışı istihdam olmamalıdır.
  • İhale konusu olan işler kapsamı dışındadır. Ancak Ziraat bankası ya da Halkbank tarafından ihale edilen işler kapsamında olabilir.
  • Türkiye genelinde e-borcu yoktur yazısı alınmış olması gerekiyor.
  • Prim borçları işyeri teminde aynı işverenin borcu olmayan başka işyerleri için indirimlerden yararlanması söz konusudur.
  • SGK aylık prim ve hizmet belgelerinin yasal sürede ibraz edilmesi gerekiyor.

Yukarıda verilen şartların sağlanması önemlidir. 6 puanlık prim desteği alma şartları 2021 kapsamında olmanız durumunda başvurunun da gerçekleşmesi ile sorunsuz bir şekilde işlemlerin gerçekleşmesi sağlanabilir. Anında alınması da sağlanabilir. Başvurunuzu kolayca yapabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*