2021 Engelli Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Alınır

2021 Engelli Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Alınır
2021 Engelli Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Alınır

Engelli sağlık kurulu raporu işlemlerinin yapılması, devlet tarafından belirlenmiş olan listeye uygun olacak şekilde bir devlet hastanesi ziyaret edilerek gerçekleştirilir.

Engelli sağlık kurulu raporu 2021 için yapılması gereken devlet hastanesi ziyaretinde, engelli kurul raporu adıyla başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru yapılacak devlet hastanesinin, devlet tarafından “Engelli Sağlık Kurulu Raporu” vermeye yetkili olması gerekmektedir. Devlet hastanelerinden alınacak bu rapor sayesinde, maaş ve eğitim imkanlarından faydalanılabilmektedir.

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Alınabilir?

Engelli sağlık kurulu raporunun alınabilmesi için yapılması gereken başvuru işlemi, sadece devlet tarafından yetkilendirilen hastanelere yapılabilmektedir. Sağlık Bakanlığı tarafından yetki verilen hastanelere yapılacak olan rapor başvurusuyla, engelli raporu 2021 için belirlenen özellikler doğrultusunda gerekli testler yapılır ve rapor verilir.

Engelli sağlık kurulu raporunun verilebilmesi için, rapor başvurusu yapılırken bazı belgeler hastane tarafından istenmektedir. Hastane tarafından engelli raporu için istenen belgeler şu şekildedir:

  • Engelli Sağlık Raporu başvuru formu: Başvuru formu, rapor için başvuru yapılacak hastanenin danışma bölümünden, sadece engelli bireylere ve engelli bireylerin ailelerine verilebilmektedir. Engelli raporu başvuru formunun doldurulup, teslim edilmesinden sonra rapor için gerekli olan işlemler yapılmaya başlanmaktadır.
  • Engelli raporuna başvuru yapacak olan kişinin kimlik belgesi de, engelli raporu için başvuru yapılan yetkili hastane tarafından istenmektedir. Kimliksiz bir şekilde engelli raporu başvurusu yapan kişilerin başvuru işlemleri başlatılmamaktadır.
  • Başvuru yapan kişiden 5 adet fotoğrafta istenmektedir. İstenen bu fotoğraflar, resmi belgeler, hastane arşivi, engelli sağlık kurulu raporu ve diğer işlemler için kullanılmaktadır.

Belgelerini hazırlayarak hastaneye gelen kişi, öncelikle danışmadan rapor başvuru formunu hazırlamalı ve kendisine verilmiş olan listede yer alan doktorların ve ilgili bölümlerin polikliniklerine giderek, kendisi için önceden belirlenmiş sırayla işlemlerini yaptırmalıdır.

2021 Engelli Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Alınır

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Ücreti

Engelli sağlık kurulu raporu almak isteyen kişilerin ödemesi için belirlenen ücret, 200₺’dir. Standart engelli sağlık kurulu raporu tarifesine tabi olan kişilerin alacakları rapor, hastane veznesine yatırılacak 200₺’nin ardından kişiye teslim edilmektedir. Engelli sağlık raporu ücreti hastaneden hastaneye değişiklik göstermektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*